5 vaikų meilės kalbos ir kaip jas atpažinti?

Vaikai yra mylintiems tėvams didžiausias turtas. Tačiau neretai tėvai klausia savęs, kaip mažajam pasakyti „aš tave myliu“ ir likti suprastam?

Psichologai vieningai sutinka, kad meilės priėmimo ir davimo būdas vaiko sąmonėje gali būti visiškai kitoks nei mylimų tėčio ar mamos. 

Juk visi žinome paprastą tiesą – visi esame skirtingi, mėgstame ir vertiname skirtingus dalykus, džiaugiamės ir liūdim dėl skirtingų dalykų. Norėdami darnos ir gražių santykių namuose turime prisiminti šią paprastą tiesą ir mokytis suprasti vienas kitą ir kiekvieno iš šeimos narių suvokimą apie meilės sąvoką.

Nesvarbu, kokią meilės kalbą tėvai ir vaikai vertina labiausiai, svarbiausia yra užtikrinti, kad vaikas šeimoje jaustųsi mylimas, laimingas ir saugus. Tuo meilė ir yra graži, ji suteikia galimybę šypsotis be jokios didesnės priežasties kasdien. O kokios tos meilės kalbos ir kaip jas atpažinti, kad kiekvienas suprasti kitą šeimos narį būtų lengviau, kviečiame skaityti žemiau.

Fiziniai prisilietimai

Kartais vadinama meilės kalba Nr. 1! Juk taip meilę išreiškia dar kūdikiai, kai po ilgo verkimo pagaliau nurimsta mylimo tėčio ar mamos glėbyje. Vaikas, kuriam priimtina ši meilės kalba, meilę tėvams dažniausiai demonstruoja apkabinimais, bučiniais ir besiglaustymu. Toks vaikas jaučiasi saugiausias, kai žino, kad tėtis ir mama yra šalia. 

Šią meilę kalbą rodyti yra paprasčiau, nei paprasta, juk tam, kad prisiliestume prie vaiko, nereikalinga ypatinga proga ar dingstis. Net būdami labai užsiėmę mes galime vaikui skirti vos kelias minutes: paliesti vaiko nugarą, ranką ar petį. Fizinis prisilietimas – vienas garsiausių meilės kalbų, be žodžių leidžianti suprasti: „Aš tave myliu!“

Kokybiškas laikas kartu

Šio tipo vaikui labai svarbus kartu su mama ir tėčiu leidžiamas laikas: žaidimai, veiklos ir pokalbiai kartu. Vos keletas skirtų minučių per vaiko dieną nuspalvins laime ir džiaugsmu. Laikas ir dėmesys vaikui yra didžiausia tėvų dovana, mažylis iš tėvų akių supranta žodžius: „Tu esi svarbus. Man gera leisti laiką kartu su tavim.“ Tuo metu vaikas jaučiasi mylimas. 

Vis tik svarbu atsiminti vieną dalyką, leidžiant laiką su mažyliu kartu svarbiausia yra ne pats faktas, o tai, kad kažką veikiate būdami drauge. Tam nebūtina nuvykti kur nors, nereikia ypatingų vietų, užtenka jaukaus namų kampelio. Žaidimai, darbeliai, pokalbiai kartu – vaiko veidą netrukus papuoš šypsena. Dėmesys vaikui – tai esminis vaiko raidą ir saugumą užtikrinantis aspektas.

Įvertinimo žodžiai

Jei jūsų vaikas dažnai kartoja frazes, kuriose reikia jūsų pritariančios nuomonės, reiškia, kad jis siekia iš jūsų gauti įvertinimo žodžius. Toks vaikas jaučiasi ypatingas, kai tėvai išsako paragininimus ir padrąsinimus, įvertina vaiko dedamas pastangas ir jo pasiekimus, vengia aštrių pasakymų ir kritikos. Vien pagyrimas „šaunuolis“ leidžia vaikui suprasti, kad jis svarbus, kad jo darbas neliko nepastebėtas. 

Tiesa, dar gerokai prieš pradedant suprasti žodžių reikšmes, mažieji ima suvokti perteikiamas emocijas. Balso tonas, maloni nuotaika ir veido išraiška išduoda emocinę šilumą ir meilę. Meilūs bei švelnūs žodžiai, pagyrimas, padrąsinimas stiprina vaiko vidinį vertės ir saugumo jausmą. Tiesa, tam reikia didesnių pastangų, nei nutverti vaiką darant ką nors „blogo“, bet šio paprasto gesto galutinis rezultatas daug didesnis, psichologai teigia, kad vaikas morališkai bręsdamas vadovaujasi būtent vaikystėje išgirstais žodžiais.

Paslaugumas

Jei jūsų vaikas paprašius stiklinės vandens skuba pildyti prašymo, meilę jis linkęs reikšti per paslaugumą. Tarnauti iš meilės skatina vidinis troškimas atiduoti savo energiją ir laiką kitiems be jokio atlygio. Tai neabejotinai yra dovana, kuri atliekama kito žmogaus jo laisva valia, o ne reikalaujant ar verčiant. Šiuo atveju, jūs pradžiuginsite mažylį paruošdami ypatingą patiekalą ar skanėstą, o mažylis, savo ruožtu, niekada neatsisakys jums ateiti į pagalbą.

Dovanos

Jei vaikas dažnai jums ką nors duoda, pavyzdžiui: piešinius ar savo rankdarbius, vadinasi, meilę šis supranta apsikeitimu dovanomis. Šios dovanos galėtų būti teikiamos kartu, galite rankdarbiais užsiimti ir vėliau apsikeisti kartu ar leisti taip vaikui išreikšti savo padėką už jūsų besąlygišką meilę ir rūpestį. Dažnai šiuos daiktus duodame iš mylinčios širdies, nuoširdžiai trokšdami vieni kitiems gero. 

Vis tik svarbu nesuklysti. Niekas nepaneigs, kad mylintys tėvai savo vaikams nori suteikti viską, kas gali būti geriausia, todėl, šiuo atveju, sunku yra pastebėti, kur toji riba tarp nuoširdžios meilės išraiškos ir nereikalingo lepinimo. Vaikai gali įprasti dovanas gauti savaime ir nepastebėti begalinės meilės, slypinčios už šių jų. Tinkamai parinkti žaislai turėtų padėti vaikui išmokti mėgautis ir įvertinti daiktą. Todėl svarbu atskirti įspūdingas ir reikšmingas dovanas.

Meilę artimiausiems stengiamės rodyti mažais dalykais kasdien, tai gai būti ir: įsiklausimas vienas į kitą, pasaka prieš miegą, pagalba, žaidimas ar mėgstamas skanėstu. Meilė parodo vaikui, kad jis yra mylimas, svarbus, saugus