Kaip padėti vaikui adaptuotis darželyje?

Ech..! Tie netikėtai prasidėję mokslo metai sujaukė visus vasariškų žaidimų ir linksmybių lauke planus… Ir vėl laukia tie sunkūs rytai, kupini daugybės emocijų, ir mažųjų kaprizų virtinė. Ei! Bet linksmybės darželyje juk irgi sukelia daug šypsenų, reikia tik jas prisiminti!
O kaip padėti išdykėliams susidraugauti su rutina ir adaptuotis darželyje? Štai keli Mamos Monikos dukart patikrinti patarimai. Na gerai gerai… ne kasdien šie patarimai suveikia. Bet darbas tikrai duoda rezultatus!
Supažindinkite vaiką su darželiu
Kai mažylis iš žino, kas jo laukia darželyje, jis gali pasiruošti tam drąsiai pasiruošti iš anksto – galvodamas apie pokyčius, jis pripranta prie žinojimo ir būsimi įvykiai neramina mažiau. Tad vasarai einant į pabaigą, pasivaikščiokite prie darželio, pasakokite apie jį arba prisiminkite praėjusių metų geriausias akimirkas. Net jeigu jūsų trimetis atrodys išsiblaškęs, jis tikrai geria informaciją it kempinė!
Nepamirškite su juo pasidalinti ir priminti, kaip atrodo vieta, kokios jį dominančios veiklos ir žaidimai džiugins niūriomis rudens dienomis, bendrauti nusiteikę bendraamžiai ar ant stalo garuojantys mėgstamiausi pietūs. Kai kalbatės su mažuoju apie tai, ko jam tikėtis, galite atsakyti į daugelį neišsakytų klausimų ir sumažinti gąsdinančių netikėtumų skaičių, todėl adaptuotis bus daug lengviau ir paprasčiau!
Na, žinoma, kai kurių pyplių klausimus sunku suprasti. Mažylių ir suaugusių kalba šiek tiek skiriasi. Bet pasinaudokite proga garsiai atsakyti į sau rūpimus klausimus. Tėvai (o ypač mamos) giliai širdyje visada žino, kas neramina jų vaikus.
Atkreipkite dėmesį į vaiko emocijas
Vaikui reikia daug jėgų ir kantrybės, siekiant prisitaikyti prie naujos rutinos ir susipažinti su naujais žmonėmis. Jeigu laukia pirmas kartas darželyje – stresas, baimė ir kitų emocijų pasiutpolkė yra suprantamas dalykas. Juk ir mes, suaugusieji, patiriame stresą, kai keičiame darbą ar gyvenamąją vietą, nors tai darome penktą kartą savo gyvenime. O dvimečiui – tai tik pirmas didesnis pokytis gyvenime. Po dviejų ramių, saugių ir gerai pažįstamų poros metų gyvenimo namuose, būrelių, žaidimo aikštelių, močiučių ir tetulių lankymo, reikia pasilikti vienam su nepažįstamais žmonėmis naujoje vietoje. Brrr!
Jeigu mažasis irzlus ar piktas, kai tenka keliauti ar pasislikti darželyje, parodykite, kad esate šalia. Pasikalbėkite, kas jį naujoje vietoje neramina, patarkite, užtikrinkite, kad vaikas visada gali jumis pasitikėti. Vaikai puikiai „nuskaito“ suaugusiųjų emocijas ir pagal jas sprendžia, kaip turėtų pasielgti, todėl rodomas pasitikėjimas vaiką padrąsina imtis naujų dalykų.
Žinoma, su savimi dirbti reikia ir tėvams. Ypač mamoms. Mums būna velniškai sunku palikti savo dukras ir sūnus, kai jų skruostais ridenasi didelės ašaros. Tykok už langų. Klausomės prie durų. Nerimaujam beprotiškai kiekvieną rytą. Turim šiam pokyčiui ruoštis ir pačios. Savo nerimą perduodame mažyliams. Viskas bus gerai!
Palaikykite ryšį su pedagogu
Šiltas bei atviras tėvų ir pedagogų tarpusavio santykis užtikrina, kad vaikas jaustųsi saugus, o jo talentai ir gebėjimai galėtų atsiskleisti geriausiai!
Darželio auklėtojas pastebėjęs, kad mažyliui emociškai ar psichologiškai sunku, visad pasidalins tuo su jumis. Ragins pasikalbėti su vaiku padėti atsakyti į jo galvoje iškilusius klausimus ar nuogąstavimus ir nuraminti, siekiant užtikrinti, kad darželis, taip kaip ir namai, yra saugi mažyliui aplinka. Kalbėkitės su pedagogais ir klausykitės jų patarimu. Šie žmonės yra specialistai, kurie skyrė ir vis dar skiria daug laiko mokymuisi apie vaikų adaptaciją darželyje, kokybišką raidą ir edukaciją.
Prisitaikymas prie pokyčių reikalauja laiko ir kantrybės, todėl nenusivilkite, kad sugrįžti į rutiną pavyksta ne iš karto. Dirbant kaip komandai viskas pavyksta! Anksčiau ar vėliau…