Kodėl vaikams reikalingi prisilietimai?

Niekam ne paslaptis, kad vaikams gera apsikabinti mylinčius mamą ir tėtį, gera laikytis patikimos rankos ir mėgautis, kaip švelniai tėvai sugeba paglostyti atsisveikinant prieš miegą. Apkabinimas leidžia vaikui pasijausti saugiam, laikymasis už rankos moko pasitikėti tiek suaugusiu, tiek pačiu savimi šiame dideliame pasaulyje, paglostymas ir bučiniai prieš miegą leidžia svajoti ir sapnuoti gražiausius sapnus. Žinoma, šie dalykai girdėti daugeliui, bet ar tikrai vaikas jų gauna pakankamai? Kodėl taip svarbu, kad mažylio gyvenime netrūktų prisilietimų? Ir kodėl vaikams apskritai reikalingi prisilietimai?

Prisilietimai – pirminė vaikų neverbalinės kalbos priemonė

Prisilietimai leidžia vaikui atskleisti sudėtingas jo emocijas mylintiems tėvams ir padėti suprasti,, kaip jis jaučiasi. Nesvarbu, ar mažylis linksmas ar liūdnas, dažnai vaikui atrodo, kad jausmai, kuriuos jis jaučia dabar yra stipresni už jį, tuomet tėčio ar mamos apkabinimas leidžia jam pasijausti saugiam ir mylimam, nurimti ir atsidėkoti. Be to, tyrimai rodo, kad prisilietimai ne tik padeda tėvams ir vaikams geriau suprasti vienas kitą, ber ir stiprina jų tarpusavio ryšį. Kuo daugiau tėvai apsikabina vaiką, paglosto ar pabučiuoja, tuo mažylis yra linkęs labiau pasitikėti savo tėvais, nebijo atsiverti ir dalintis tuo, kas jį džiugina ir kas slegia. Mokslininkai teigia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai turėtų sulaukti bent 10 apkabinimų per dieną. O kiek savo vaiką kasdien pamyluojate jūs?

Neįkainojama prisilietimų galia ir laimingi vaikai

Ar žinojote, kad oda yra didžiausias žmogaus jutimo organas? Oda padengtas visas mūsų kūnas, o pati oda dar embriono stadijoje pradeda vystytis lygiai iš tų pačių medžiagų, kaip ir nervų sistema. Tad į kiekvieną odos prisilietimą reaguoja tūkstančiai receptorių, kurie siunčia impulsus į nervų sistemą, o kūnas išskiria endorfino hormoną dar kitaip vadinamą laimės hormonu. Endorfinas mažina stresą, gerina poilsį, užtikrina geresnę emocinę sveikatą, sumažina nuotaikos svyravimus bei, žinoma, padeda džiaugtis puikia nuotaika kasdien. Mažiems vaikams šio hormono išsiskyrimas yra itin svarbus, nes kuo daugiau endorfino išsiskiria tuo vaikai jaučiasi laimingesni, tampa atviresni ir šiltesni mažieji žmonės.

Dvasinis vaiko augimas ir prisilietimų įtaka jo raidai

Prisilietimai mažylį moko pasitikėjimo savimi, savo tėvais. Kiekvienas apsikabinimas, patapšnojimas per petį, laikymasis už rankos leidžia vaikui žinoti, kad jo gyvenime yra žmonių, kurie yra šalia, kurie padės ir supras. Kiekvienas padrąsinimo prisilietimas padeda vaikui augti, leidžia mokytis, įveikti baimes net jeigu tai kartais reiškia ir suklysti. Netgi ir suklydęs mažylis yra pasiryžęs dalintis jo pečius slegiančiais rūpesčiais ar širdelę kaustančiu liūdesiu, todėl tėvams yra itin svarbu interpretuoti prisilietimą ne kaip fizinį veiksmą, bet kaip padrąsinimą ar paramą. Taip pat svarbu ne tik apkabinimų ar patapšnojimų per petį skaičius, bet ir jų kokybė, taip pat ir vaikas, ir situacija, kurioje mes tai darome.

Akivaizdu yra viena – prisilietimai yra svarbi kiekvieno vaiko emocinio ir fizinio augimo dalis. Kiekvienas apsikabinimas, laikymasis už rankos, patapšnojimas per petį, paglostymas, bučinys į kaktą leidžia vaikui ne tik pasitikėti tėvais, padeda išsiskirti laimės hormonui – endorfinui, mažina stresą, gerina poilsį, ugdo šeimos narių pasitikėjimą vienas kitu ir stiprina šeimos narių ryšį, padeda mokytis iš klaidų ir ieškoti sprendimų kartu.